Balia ogrodowa to beczka wykonana z drewna, którą montujemy przeważnie w ogrodzie lub na tarasie. Jest ona wyposażona w piec, który ma za zadanie podgrzanie wody. Korzystanie z bali jest idealnym sposobem na relaks. Ponadto, niesie za sobą korzyści zdrowotne. Nasze ciało zmęczone po całym dniu ma szansę się odprężyć i zrelaksować. Korzystanie z bali zaleca się osobom, które mają problemy z sercem i krążeniem.
Balia ogrodowa — jak korzystać?
W trakcie nagrzewania się wody ważne jest, aby balia była przykryta specjalną przykrywą, którą dostaniemy wraz z wyposażeniem bali. Z powodu konieczności nagrzania wody, należy wcześniej zaplanować korzystanie z takiej formy relaksu. Jeżeli wiemy, że nie będziemy korzystać z bali przez dłuższy czas i będzie ona stała bezczynnie, warto ją opróżnić. To samo dotyczy sytuacji, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej zera. Woda rozszerza się podczas zamarzania i tym samym może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Zniszczeniu mogą ulec szklane lub polipropylenowe włókna, drewniane panele, piec i systemy do masażu.
Po opróżnieniu balii ogrodowej z wody należy się upewnić, czy nie ma jej pozostałości w żadnych zakamarkach, na przykład w złączach, przewodach lub w piecu. W przypadku powietrznego systemu jacuzzi należy zadbać o wydmuchanie pozostałości wody z całego systemu, z węży i ze wszystkich rur.
Jak działa balia ogrodowa?
Drewniana beczka umiejscowiona na tarasie lub w ogrodzie wymaga napełnienia wodą. Następnie woda jest podgrzewana do temperatury przyjemnej dla ciała. Taka gorąca kąpiel pod gołym niebem jest zbawieniem dla organizmu. W łatwy sposób pozwoli nam się zrelaksować i uzyskać odpowiedni poziom odprężenia ciała.
Ważne, aby dopasować do swoich możliwości i preferencji piec, który będzie odpowiadał za podgrzewanie wody. Istotne w procesie konserwacji balii będzie to, z jakiego drewna została wykonana. Dobór akcesoriów również zależy od nas.
Z jakiego drewna powinna być zrobiona balia ogrodowa?
Aktualnie, najbardziej popularnym i zarazem najlepszym materiałem do budowy balii jest drewno. Jakość drewna będzie miała bezpośredni wpływ na to, czy nasza balia będzie odpowiednio szczelna i wytrzymała. Przełoży się to na czas jej użytkowania. Jeżeli chcemy, aby balia ogrodowa służyła nam przez wiele lat, warto postawić na wysokiej jakości materiały.
W przypadku niskiej jakości drewna szybko może dojść do sytuacji, w której drewno zacznie butwieć i gnić. Ponadto, jeżeli warunki atmosferyczne i nasza pielęgnacja bali będą nieodpowiednie, na drewnie może pojawić się pleśń oraz grzyb. Taka balia w krótkim czasie będzie niezdatna do użytku i stanie się bezużyteczna.
Drewno termiczne
Właśnie dlatego do balii kąpielowych najlepiej nadaje się drewno termiczne. Obróbka cieplna trwa wtedy aż 100 godzin i dzięki temu drewno nabiera odpowiedniej odporności na wilgoć. Staje się stabilne wymiarowo i balia pozostaje szczelna. Balia z drewna termicznego lepiej niż inne izoluje ciepło. W taki sposób balia zużywa mniej energii do ogrzania znajdującej się w niej wody. Temperatura wody w balii termicznej powinna się przez całą noc utrzymywać na poziomie nie niższym niż około 3-5 °C. Drewno tego typu nie ma w swoim składzie żywicy, dzięki czemu nie będzie plamiło ubrań. Balia z drewna termicznego nie szarzeje i jest odporna na pleśń oraz grzyby.
Balia z hydromasażem czy aeromasażem?
Na rynku dostępne są balie z hydromasażem oraz aeromasażem. Czym się róznią?
Balia z aeromasażem
Balia z aeromasażem to doskonała forma odprężenia. Możemy w niej zrelaksować ciało i umysł. Specjalne dysze wypuszczają sprężone powietrze, dzięki czemu powstają bąbelki masujące ciało. Dysze nie wymagają czyszczenia, ponieważ są powietrzne i nie przepływa przez nie woda. Ponadto, można z takiej bali korzystać także w zimie, przy niskiej temperaturze. Nie ma ryzyka, że dysze zamarzną.
W swoim ogródku mam właśnie taką balię i jest to bardzo wygodne rozwiązanie z uwagi na prostotę czyszczenia. Skoro mam już wannę z hydromasażem w łazience oraz jacuzzi na tarasie to umówmy się, kolejny hydromasaż może być zbędny. Dlatego właśnie dla odmiany i dla przetestowania zdecydowaliśmy się na aeromasaż.
Moc jest nieco mniejsza niż w jacuzzi, ale prawdę mówiąc, w balii nie chodzi o moc i masaż. Głównie zależało mi na tym, aby móc kąpać się w niej zimą i do tego sprawdza się doskonale. Nasz balia nie była tania, wydaliśmy na nią około 14 tysięcy wraz z montażem. W tym wypadku odpuściliśmy sobie oszczędzanie. Znacznie tańsze mamy jacuzzi na tarasie, bo korzystamy z niego najrzadziej, więc nie chcieliśmy wydać na nie zbyt dużo.
Balia z hrydromasażem
Balia z hydromasażem oferuje wiele rozwiązań dotyczących samej budowy. Możemy wybierać spośród różnych kształtów i kolorów. Z balii z hydromasażem najlepiej korzystać regularnie. Hydromasaż ma pozytywny wpływ na nasz organizm, dzięki czemu jest skuteczny w walce z cellulitem. Nie dość, że czas spędzony w takiej bali pozwoli nam się zrelaksować, to dodatkowo ujędrni naszą skórę.
Balia z wkładem polipropylenowym?
Balia z wkładem polipropylenowym wykonana jest z drewna. Tylko jej wnętrze stanowi wkład z polipropylenu.Wkład tego typu ma możliwość kurczenia się i rozszerzania wraz ze zmieniającą się temperaturą. Właśnie dzięki temu nie ulegnie on pęknięciu. Ponadto, łatwo utrzymać go w czystości jest bardzo trwały.
Ogrodowa balia tylko z drewna czy balia z plastikowym wkładem?
Wybór materiału, z którego wykonana jest nasza balia, będzie miał ogromny wpływ na jej późniejszą pielęgnację i konserwację. Tradycyjne balie wykonuje się z drewna w całości. Aby taka balia miała odpowiednią jakość i wytrzymałość, musi to być drewno wysokiej jakości, które będzie odporne na różne warunki panujące na zewnątrz.
Balia z drewna wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ale dzięki temu będziemy mogli się cieszyć jej atrakcyjnym wyglądem. Popularne są też balie z drewniane z wnętrzem z tworzywa. Jest zdecydowanie łatwiejsza w utrzymaniu, nie wymaga tyle uwagi, jeśli chodzi o konserwację. Jest praktycznie bezobsługowa i jej pielęgnacja zajmuje tylko krótką chwilę. Ważne, aby jej warstwa wewnętrzna była wykonana z wysokiej jakości materiału, dzięki czemu będzie ona odporna na promieniowanie UV. W przeciwnym razie kolor wyblaknie.
Balia ogrodowa — ile litrów?
Wybór wielkości balii ogrodowej będzie w głównej mierze zależny od tego ile osób będzie z niej miało korzystać. Weźmy też pod uwagę komfort użytkowania. Każda z osób powinna móc usiąść swobodnie. Inaczej ciężko się będzie zrelaksować. Biorąc pod uwagę najczęstsze wymiary i zalecenia producentów możemy wskazać, że najmniejsza balia, czyli dla 3-4 osób będzie wymagała napełnienia około 1900 L wody. Balia dla 4-6 osób to szacunek ilościowy wody mniej więcej na poziomie 2300 L. Balia, w której zmieści się od 6 do 8 osób wymagać będzie około 2900 L wody, a taka na 12-14 osób aż 4500 L wody. Każda z tych balii będzie mieć mniej więcej taką samą wysokość, która wynosi około jednego metra. Różnić się będą natomiast średnicą. Najmniejsza balia będzie miała około 160 cm średnicy, natomiast największa około 250 cm.
Warto też rozważyć, czy z balii będą korzystały dzieci. Jeśli tak, to warto postawić na model z wewnętrznymi schodkami. Będą one ułatwiać wchodzenie oraz wychodzenie z wanny. Stopnie mogą też służyć jako siedzisko dla małych dzieci. Pozwoli to na uniknięcie konieczności obniżania poziomu wody ze względu na dzieci.
Normy dla jak dla wody pitnej
To jest bardzo ważna kwestia! Nie używajmy wody z niewiadomych źródeł. Woda w balii musi spełniać normy identyczne jak w przypadku pitnej wody. Woda musi być czysta, pozbawiona zanieczyszczeń różnego pochodzenia (chemicznych czy mechanicznych). Wodę wymienia się średnio po 1,5 miesiąca. Weźcie to pod uwagę, bo to nie lada wyczyn napełnić taką wielką balię. :).
Balia ogrodowa ile się nagrzewa?
Czas nagrzewania uzależniony jest od tego, jakiego pieca używamy. W przypadku używania pieca opalanego drewnem, odpowiednią do kąpieli temperaturę możemy uzyskać już w dwie godziny. Jest to jednak uzależnione też od wielkości balii i ilości wody, jaka musi zostać podgrzana oraz temperatury, jaką woda ma na samym początku.
Ważna będzie też temperatura otoczenia. Czynnikiem, na który mamy duży wpływ jest dobór odpowiedniej pokrywy. Piece opalane drewnem sprawdzą się w przypadku, gdy balia jest używana na przykład raz w tygodniu i zależy nam wtedy na szybkim i skutecznym podgrzaniu wody. Aby uruchomić grzanie wody za pomocą pieca drewnianego, należy go rozpalić. Następnie będziemy musieli pilnować ognia i wrzucić do naszej balii odpowiedni termometr. Dzięki temu będziemy mogli na bieżąco kontrolować temperaturę wody.
Balia z piecem ogrodowym
Balie z piecem elektrycznym zalecane są w przypadku zdecydowanie częstszego użytku. Piec elektryczny za pierwszym razem będzie podgrzewał wodę nawet 12 godzin, zanim osiągnie ona odpowiednią temperaturę. Plusem natomiast jest to, że woda powinna utrzymać taką temperaturę przez kilka tygodni.
Jeżeli stosujemy odpowiednią filtrację podgrzanej wody, to przez 8 tygodni nie musimy jej wymieniać. Ponadto, obsługa pieca elektrycznego jest bardzo łatwa. Wystarczy ustawić na termostacie odpowiednią temperaturę, a piec sam się nagrzeje. W momencie, gdy uzyska wybraną przez nas temperaturę, po prostu się wyłączy. Jeżeli temperatura spadnie, piec sam automatycznie się uruchomi.
Ile kosztuje balia ogrodowa?
Wszystko zależy od tego, jakiej jakości oczekujemy. Wpływ na cenę będzie miała też wielkość balii, rodzaj drewna, z jakiego została wykonana, rodzaj pieca, z którego chcemy korzystać i jej funkcjonalność. Aktualnie wybór balii ogrodowych jest ogromny, warto ją więc dostosować do swoich potrzeb i budżetu.
Należy też przeanalizować, ile będzie nas kosztowało późniejsze utrzymanie takiej bali, czyli jej konserwacja i pielęgnacja.
Jeśli chcesz stworzyć doskonały zestaw SPA w swoim domu, to rozważ jeszcze montaż sauny ogrodowej.
Czy można samemu zrobić balię ogrodową?
Zdecydowanie tak. Nie wymaga to żadnego skomplikowanego sprzętu. Wystarczy się wyposażyć w odpowiedni sprzęt i dużo cierpliwości. Z pewnością satysfakcja jaką odczujemy na koniec pracy będzie ogromna. W internecie można znaleźć wiele instrukcji i filmików, w jaki sposób samodzielnie wykonać balię ogrodową.
Dodaj komentarz