Jacuzzi to jeden z lepszych wynalazków relaksacyjnych. Oferuje masaż wodny całemu ciału, które po takiej kąpieli staje się odprężone, zrelaksowane, często pozbawione ośrodków dokuczliwego bólu. Jacuzzi, wanny z hydromasażem to jedno z podstawowych urządzeń dostępnych w ośrodkach spa czy kompleksów basenowych.
Całoroczne jacuzzi na tarasie — zalety takiego rozwiązania
Jacuzzi od dłuższego już czasu pojawiają się w domach prywatnych, najczęściej w łazience, spełniając wówczas dwie funkcje: kąpieli i hydromasażu. Rozwój techniki, ale i chęć posiadania takiego urządzenia, przyczyniły się do stworzenia zasad i warunków, po których realizacji jacuzzi można zamontować na własnym tarasie, i to w zabudowie wielorodzinnej. Nie każdy dysponuje własną działką, aby zamontować na niej jacuzzi ogrodowe.
Jacuzzi na tarasie czy balkonie w bloku to cały czas jeszcze rzadkość, natomiast pandemia spowodowała, że co raz więcej osób rozgląda się za takim właśnie rozwiązaniem. W łazienkach często nie ma możliwości, aby zamontować wannę z hydromasażem. Dlatego, jeśli dysponujemy sporym tarasem, to możemy pokusić o montaż specjalnego tarasowego jacuzzi.
Hydromasaż można traktować jako odrębny zabieg pielęgnacyjny, niezwiązany wyłącznie z higieną. Zyskuje się również w ten sposób dostęp do drugiej w domu wanny, kąpiel z jacuzzi z hydromasażem wymaga czasu i warto ją spokojnie celebrować.
Co warto wziąć pod uwagę, planując montaż jacuzzi na tarasie?
Decydując się na montaż jacuzzi na tarasie czy balkonie, trzeba rozważyć kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim zaplanować dostarczenie ważącej kilkaset kilogramów wanny na piętro budynku, najlepiej do tego celu wykorzystać dźwig, który drogą zewnętrzną wstawi wannę bezpośrednio na taras.
Na etapie planowania całej operacji, trzeba również rozważyć drogę odprowadzania zużytej już wody po kąpieli.
Jakie formalności należy spełnić, aby uzyskać zgodę na montaż jacuzzi na tarasie?
Najważniejszą kwestią formalną, jaką należy rozwiązać przed przystąpieniem do montażu jacuzzi na balkonie, jest uzyskanie zgody zarządcy budynku na obciążenie stropu dodatkową masą wanny do jacuzzi wraz z zawartością wody. Jeżeli jest taka możliwość, a budynek jest jeszcze w budowie, warto rozmawiać z właścicielem obiektu na temat wprowadzenia ewentualnych zmian. Czasem wystarczy dodatkowe dozbrojenie stropu czy zainstalowanie innych elementów konstrukcyjnych. Istotne jest też, czy ma to być jacuzzi dla jednej osoby. Jacuzzi dwuosobowe są większe i trzeba to mieć koniecznie na uwadze.
Jeśli nie spełniasz norm i nie masz możliwości instalacji standardowego jacuzzi na tarasie, pomyśl o jacuzzi dmuchanym. Weź jednak pod uwagę wszystkie za i przeciw, bo takie jacuzzi też nie jest proste do montażu.
Jakie są najważniejsze wymogi związane z montażem profesjonalnej wanny spa na wyższych kondygnacjach?
Ważnym elementem technicznym wpływającym na możliwość montażu jacuzzi na balkonie czy tarasie jest weryfikacja poboru energii. Proces uruchamiania jacuzzi wiąże się gwałtownym jej poborem i wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, weryfikuje też zastosowane przyłączy oraz pozostałych elementów instalacji elektrycznej.
Może zdarzyć się tak, że aktualna instalacja nie jest dostosowana do tego rodzaju wyposażenia. Warunki zaplecza elektrycznego zawsze trzeba skonsultować z elektrykiem. Właściwe przygotowanie instalacji pozwoli na uniknięcie niespodzianek podczas instalacji czy użytkowania domowego spa.
Instalacja zewnętrznej wanny jacuzzi na tarasie w bloku lub apartamentowcu jest całkowicie możliwa. Trzeba się do niej tylko właściwie przygotować i zrealizować warunki logistyczne i techniczne. Po ich spełnieniu można się tylko cieszyć własnym, domowym spa.
Dodaj komentarz