Jacuzzi ogrodowe. Kompendium wiedzy

Jacuzzi ogrodowe

Jacuzzi to inaczej urządzenie z hydromasażem, które może być zamontowane w wielu miejscach na przykład w ogrodzie. Pamiętajmy, że nazwa jacuzzi pochodzi od pierwszego producenta tych urządzeń i zgodnie z prawem dotyczy tylko tych wanien wykonanych przez markę Jacuzzi.

Ile kosztuje jacuzzi ogrodowe i co decyduje o jego cenie?

Na koszt zakupu jacuzzi ogrodowego wpływa wiele różnych czynników. Wysokiej jakości urządzenie jest dosyć dużą inwestycją, aczkolwiek pozwoli na bezproblemową eksploatację przez długie lata. Cena jacuzzi zależy przede wszystkim od jego jakości, dostępnych funkcji, rozmiaru, wzornictwa i wykorzystanych rozwiązań technologicznych.

Koszt jacuzzi ogrodowego podnoszą wszelkiej maści udogodnienia, takie jak nowoczesne techniki filtracji, automatyczny podnośnik pokrywy, systemy audio oraz wideo, dotykowe panele sterujące. Oprócz tego, na cenę sprzętu wpływ ma ilość zastosowanych dysz i pomp wodnych czy długość gwarancji, jaką udziela producent urządzenia.

Cenę urządzenia podnoszą też koszty związane z samą dostawą, jak i skorzystanie z dodatkowych usług. Ceny jacuzzi ogrodowych na rynku zaczynają się od 15 tysięcy złotych. Najwięcej modeli można zakupić za kwotę ok. 40 tysięcy złotych. Najbardziej zaawansowane modele to koszt nawet ok. 100 tysięcy złotych.

Jeśli nie masz działki, rozważ instalację wanny z hydromasażem w łazience.

O czym należy wiedzieć, zanim wybierzemy odpowiednie jacuzzi do ogrodu?

Aby jacuzzi ogrodowe mogło w sposób prawidłowy działać, konieczne jest zasilanie elektryczne, ujęcie czystej wody oraz odpływ kanalizacyjny. Właśnie te wszystkie warunki należy spełnić, co ważne, producent nie poleca odprowadzania wody przy użyciu węża ogrodowego i jej wypuszczania na trawnik. Całoroczne jacuzzi z hydromasażem wymaga podpięcia do oddzielnego obwodu elektrycznego. Podłączenie powinien wykonać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Ponadto, do wanny należy doprowadzić instalację kanalizacyjną oraz wodną.

Niezbędne jest też wydzielenie odpowiedniej ilości miejsca na działce, w którym ma znaleźć się jacuzzi ogrodowe. Jego ilość zależy od wybranego modelu. Dobrze, jeśli znajdzie się ono jak najbliżej domu, jednakże z daleka od niepożądanego wzroku osób trzecich. Polecane są zwłaszcza przestrzenie średnio nasłonecznione, w których nie ma drzew oraz krzewów.

Jaki kształt jacuzzi ogrodowego wybrać?

Na rynku dostępne są zarówno modele kwadratowe, jak i okrągłe. Wybór kształtu zależy przede wszystkim od naszych własnych preferencji, jak i dostępnej ilości wolnego miejsca. Okrągłe modele są polecane zwłaszcza w przypadku, kiedy jacuzzi będzie użytkowane przez większą ilość osób.

Jacuzzi ogrodowe — najlepsze modele

Sanotechnik Spa Jacuzzi Oasis SPA10

Zastosowano w nim parę innowacyjnych rozwiązań jak: system podświetlenia, ognioodporna osłona czy system audio DVD. Basen charakteryzuje się wytrzymałą konstrukcją wykonaną ze stali nierdzewnej. Ponadto, prezentuje się on estetycznie i elegancko w każdym ogrodzie. W jacuzzi zmieszczą się 3 osoby. Jego pojemność wynosi 980 i został on wyposażony w podgrzewacz, skimmer i ozonator. Jego zaletą jest to, że można w nim szybko nagrzać wodę, dzięki dosyć grubej warstwie izolacyjnej. Zaawansowany panel pozwala na komfortową regulację dysz i temperatury.

Jacuzzi ogrodowe całoroczne — czym się charakteryzuje?

Jacuzzi całoroczne pozwala na zażywanie przyjemnych kąpieli, nawet wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera stopni. Można się nim cieszyć przez cały rok i co ważne, nie trzeba go wcale chować na zimę. Jest to więc rozwiązanie wygodne, gdyż zbędne jest gospodarowanie miejsca na jego przechowywanie. Takie jacuzzi posiada odpowiednią izolację, dzięki czemu utrzymuje dobrze temperaturę wody.

Jest ono droższe od modeli wykorzystywanych jedynie w lecie, gdyż konieczne jest w nim użycie podgrzewacza wody, za którego pomocą można znacznie podnieść jej temperaturę.

Doskonałym uzupełnieniem dla jacuzzi będzie sauna ogrodowa. Będziesz mieć prawdziwe spa w swoim ogrodzie.

Jak i co przygotować przed montażem jacuzzi na działce?

Przed przystąpieniem do montażu wanny z hydromasażem, należy odpowiednio wybrać miejsce, w którym zostanie umieszczona. Jacuzzi musi zostać zamontowane na równym i wytrzymałym podłożu, dzięki czemu pompy i system filtracji będzie mógł pracować wydajnie. W ogrodzie często konieczne będzie jego odpowiednie wyrównanie czy też wykonanie podestu.

Co ważne, miejsce musi być stabilne i powinno utrzymać duży ciężar (min 1,5 tony). Jeśli chodzi o samo otoczenie, powinna być to przestrzeń, w której nie ma drzew i krzewów, które mogłyby zanieczyścić wodę. Wodę w wannie należy wymieniać kilka razy w ciągu roku, co umożliwi przygotowana instalacja kanalizacyjna. Jeśli jacuzzi ma zostać zagłębione w ziemi, należy też wziąć pod uwagę sposób wchodzenia do niego, dostęp serwisowy, jak i poziom wód gruntowych. Niekiedy konieczne okaże się wykonanie schodków do jacuzzi.

Jacuzzi ogrodowe — jakie zasilanie?

Montaż jacuzzi musi być przeprowadzony zgodnie z krajowymi oraz lokalnymi przepisami dotyczącymi instalacji elektrycznych. Powinien to zrobić wykwalifikowany elektryk. Co ważne, do zasilania ogrodowego spa należy wykorzystać przewód o właściwym przekroju, z odpowiednimi zabezpieczeniami. Jacuzzi musi być zasilane bezpośrednio z rozdzielnicy elektrycznej.

Jak dbać o ogrodowe jacuzzi?

Jacuzzi wymaga regularnego oczyszczania oraz dezynfekcji. Odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne sprawią, że w systemach masujących nie będą powstawały zatory, a tym samym sprzęt będzie działał bezawaryjnie. W wannie z hydromasażem warto dbać o pH wody, a najlepszy jego poziom to ok. 7,2 pH. Zbyt wysokie doprowadza do powstawania osadów i jej mętnienia.

Jakich środków chemicznych używać?

Koniecznym zabiegiem jest dezynfekcja wody, gdyż wysoka temperatura panująca w wannie sprzyja rozwijaniu się grzybów, glonów i baterii. Do dezynfekcji używa się specjalnych preparatów, których podstawowym składnikiem jest chlor. Niezbędną czynnością jest również mycie filtra. Zbiera on wszelkie zanieczyszczenia z jacuzzi, a więc należy go regularnie czyścić i niekiedy wymieniać. Warto pamiętać, aby co 1-3 miesiące wymieniać wodę. Częstotliwość jej wymiany zależy oczywiście od intensywności użytkowania jacuzzi. Po spuszczeniu wody należy wymyć wannę i usunąć wszelkie naloty i zabrudzenia.

Jakie podłoże pod jacuzzi ogrodowe? Gdzie ustawić jacuzzi ogrodowe?

Ogrodowe jacuzzi można ustawić praktycznie w każdym, wcześniej przygotowanym miejscu w ogrodzie. Oczywiście musi być ono równe, stabilne i wytrzymałe, gdyż musi utrzymać ogromny ciężar.  Ogrodowe spa nie może zostać zlokalizowane w miejscu zbyt mocno nasłonecznionym. Promieniowanie słoneczne może wpłynąć niekorzystnie na urządzenie. Przyjemność z kąpania mogą odebrać też zlatujące do wody liście i pyły, w sąsiedztwie jacuzzi nie powinny więc znajdować się drzewa i krzewy.

Jacuzzi warto ustawić w miejscu cichym, spokojnym i ogrodzonym przed sąsiadami czy wzrokiem przechodni. Jacuzzi ogrodowe może zostać zamontowane bezpośrednio na ziemi. Możesz rozważyć także montaż jacuzzi na tarasie.

Dmuchane jacuzzi ogrodowe czy warto?

Jacuzzi dmuchane jest ciekawą alternatywą dla tego klasycznego. Jego zaletą jest to, że można używać go również jak zwykły basen, bez włączania funkcji podgrzewania wody. Nowoczesne modele dostępne są w wielu kształtach, jak i kolorach. Mogą one pomieścić nawet większą ilość osób. Taki model często posiada też wiele dodatkowych funkcji. Dmuchane jacuzzi jest równie funkcjonalne, jak to stacjonarne. Posiada panel sterowania i odpowiednie dysze. Co ważne, model dmuchany ma także różne poziomy masażu wodnego i często efektowne podświetlenie LED. Z pewnością warto się na niego zdecydować, gdyż jest nie tylko tańszy w zakupie, ale i też w eksploatacji.

Decydując się na model dmuchany, dostajemy w komplecie cały zestaw i wszystkie niezbędne akcesoria, potrzebne do użytkowania jacuzzi. Dmuchane jacuzzi jest doskonałą ozdobą ogrodu, można je łatwo rozłożyć i schować. Jest wygodniejsze w użytkowaniu, ale też tańsze w utrzymaniu w czystości. Należy w nim wymieniać filtry pompy i stosować tabletki do czyszczenia. Co ważne, możemy je bez problemu przenieść w inne miejsce.

Jak samemu zrobić jacuzzi ogrodowe?

Jacuzzi ogrodowe można wykonać samodzielnie, chociaż wymaga to ogromnego nakładu pracy. Samodzielne zrobienie ogrodowego spa z pewnością przyniesie mnóstwo satysfakcji, a także pozwoli na zaoszczędzenie wielu pieniędzy. Wśród różnych pomysłów dotyczących domowych sposobów na zrobienie jacuzzi ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego celu starej wanny. Najlepsza będzie oczywiście wytrzymała wanna stalowa o odpowiedniej wielkości. Wannę należy umieścić na wymurowanym stelażu wykonanym z czerwonej cegły palonej. W środki należy zrobić niewielkie palenisko z cegieł szamotowych łączonych zaprawą np. do budowy pieców. Palenisko będzie zabezpieczało czerwone cegły i tynk przez zbytnim nagrzaniem.

Co ważne, cegły szamotowe długo utrzymują ciepło. Duży otwór do paleniska będzie miał za zadanie nie tylko zasysać powietrze, ale też odprowadzać dym. Warto pamiętać, aby dobrze wyprofilować odpływ od wody. Taka konstrukcja z paleniskiem pod wanną powinna zostać na sam koniec zagruntowana, otynkowana i pomalowana.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *