Jak pielęgnować cerę naczynkową?

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna cienka i wrażliwa, przez co jest podatna na różnego rodzaju uszkodzenia spowodowane nie tylko zabiegami kosmetycznymi, ale także niewłaściwą pielęgnacją. Żeby jej dodatkowo nie podrażnić, należy zwracać szczególną uwagę na składy stosowanych kosmetyków, a także warunki, w jakich przebywamy. Jak pielęgnować cerę naczynkową? Podpowiadamy.

Jak myć cerę naczynkową?

Pierwszym etapem pielęgnacji cery naczynkowej jest jej dokładne oczyszczenie. W przypadku skóry nadreaktywnej musimy jednak szczególną uwagę zwrócić na stosowane preparaty kosmetyczne. Obecnie wiele produktów przeznaczonych do mycia twarzy, czyli żeli, pianek czy olejków, zawiera w swoim składzie silne detergenty, a więc substancje powierzchniowo-czynne, które mogą podrażnić i zaburzyć i tak już naruszoną barierę hydrolipidową skóry naczynkowej. 

Jeśli zmagamy się z naczynkami, powinniśmy do mycia twarzy wykorzystywać delikatne pianki przeznaczone do tego typu cery, które są pozbawione substancji zapachowych, komedogennych i silnych detergentów. Preparat taki należy równomiernie rozłożyć na twarzy, delikatnie wmasowując go, a następnie spłukać letnią wodą. Pamiętajmy, że zarówno zbyt ciepła, jak i zbyt zimna spowoduje rozszerzenie lub skurczenie naczyń krwionośnych, czego efektem będzie rumień na twarzy. Do wycierania skóry naczynkowej stosujmy jednorazowe ręczniki papierowe i nie pocierajmy twarzy, a delikatnie osuszajmy ją, przykładając listki do twarzy.

Jaki krem wybrać do cery naczynkowej?

Kolejnym etapem pielęgnacji cery naczynkowej może być użycie toniku lub hydrolatu. Nie jest to jednak obowiązkowy punkt. Jeżeli jednak chcemy zastosować taki produkt, postawmy na ten, który jest pozbawiony alkoholu i substancji zapachowych. Wybierając krem do cery naczynkowej, powinniśmy pamiętać o tych samych kryteriach, które dotyczyły żeli i pianek do mycia twarzy. Krem na naczynka musi być hipoalergiczny i pozbawiony substancji komedogennych, zapachowych, alkoholu czy detergentów. Powinien zawierać związki, które działają łagodząco, nawilżająco i wspomagają barierę hydrolipidową skóry. Najlepiej postawić na lekki krem do cery naczynkowej na dzień, a cięższą formułę na noc.

O czym pamiętać pielęgnując cerę naczynkową?

Cera naczynkowa jest szczególnie podatna na działanie wszelkich czynników atmosferycznych. Z tego powodu, niezwykle istotne jest, aby o każdej porze roku jej posiadaczki, nawet wtedy kiedy nie wychodzą z domu, stosowały krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50. Należy też unikać długotrwałej ekspozycji na słońce i gwałtownych zmian temperatur. Zimą z kolei warto stawiać na kremy ochronne i zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, a także unikać niskiej temperatury. 

Do demakijażu cery naczynkowej warto stosować kosmetyki przeznaczone do tego typu skóry, takie jak płyny micelarne. Jeżeli stosujemy krem z filtrem, nawet jeśli nie malujemy się na co dzień, powinniśmy wykonywać dwuetapowe oczyszczenie twarzy, a więc najpierw użyć płynu micelarnego, a następnie pianki lub żelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *