wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem — komendium wiedzy

Jak działa wanna z hydromasażem?

Mechanizm działania niektórych wanien z hydromasażem polega za zastosowaniu strumienia wody. Wydostaje się on z dysz umiejscowionych na bocznych ścianach wanny. Dysze są kierunkowe i najczęściej zlokalizowane w okolicy pleców i stóp. Drugi sposób działania wanien z hydromasażem opiera się na wykorzystaniu systemu powietrznego, z którego wydostają się bąbelki sprężonego powietrza.

W przypadku hydromasażu powietrznego otwory znajdują się na dnie oraz po bokach wanny. Na rynku dostępne są modele, w których znajdują się oba systemy. Ilość dysz zależy od wielkości oraz kształtu wanny. Mogą być one ruchome lub nieruchome.

Ile kosztuje wanna z hydromasażem?

Cena wanny z hydromasżem uzależniona jest przede wszystkim od jej wymiarów i kształtu. W sprzedaży znajdują się modele prostokątne, narożne, owalne i te o niestandardowych kształtach. Oczywiście najdroższe są duże wanny o nietypowanych kształtach. Na cenę wpływ ma również rodzaj wyposażenia.

Najczęściej do wanny dołączona jest jedna pompa, aczkolwiek większe modele mogą mieć je nawet dwie oraz dużo większą ilość dysz. Koszt zakupu wanny z hydromasażem zależy też od rodzaju masażu.

Najdroższy jest masaż łączony, nieco tańszy powietrzny, a najmniej płaci się za masaż wodny. W kompletach tańszych modeli znajdują się nóżki, stelaż i prosty rodzaj masażu. Za obudowę należy zapłacić osobno, można wybierać spośród klasycznego akrylu czy też ładniej prezentującego się drewna, który jest oczywiście droższą opcją.

Najtańsza wanna z hydromasażem to koszt ok. 3 tysięcy złotych, natomiast droższe modele mogą kosztować nawet 30 tysięcy złotych.

Jaka wanna z hydromasażem będzie najlepsza?

Warto pamiętać, aby wanna z hydromasażem była dopasowana do wnętrza łazienki. Producenci oferują wiele kształtów swoich produktów (okrągłe, kwadratowe, owalne, pięciokątne, sześcio czy ośmiokątne). Największą popularnością cieszą się jednak jacuzzi prostokątne. Ich uniwersalna forma sprawia, że nie zajmują wiele miejsca i można je dopasować do właściwie każdej łazienki. Bez problemu da się je obudować, jak i skomponować z pozostałą ceramiką.

Podczas wyboru wanny z hydromasażem, istotne jest też to, gdzie chcemy ją zamontować. W trudnych do adaptacji łazienkach czy też tych o niewielkim metrażu sprawdzą się idealnie modele narożne. Dzięki nim można doskonale wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, że łazienka będzie funkcjonalna.

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wanny z hydromasażem do zabudowy, które można dostosować do wystroju wnętrza, poprzez obudowanie płytkami czy drewnem, aby tworzyły z nim jedną, spójną całość.

W dużych pomieszczeniach dobrym wyborem będzie wolnostojąca wanna z hydromasażem, która pełni nie tylko rolę praktyczną, ale też będzie stanowiła ozdobę wnętrza.

Wanna wolnostojąca z hydromasażem Beliani Antigua

Najczęściej wybierane są modele wykonane z akrylu, który jest wysoce odporny na środki chemiczne, uszkodzenia i zarysowania. Powierzchnia dna takiej wanny świetnie zachowuje ciepło. Alternatywną propozycją jest wanna ze stali emaliowanej. Taka wanna jest cięższa, trwała i co ważne, dobrze utrzymuje temperaturę wody.

Jaka wannę z hydromasażem kupić?

Wybrałam najciekawsze modele wanien.

Wanna z hydromasażem GAVINO

Nieduża i niedroga wanna jednoosobowa z hydromasażem, ale spełnia moje standardy. Wykonana z porządnych materiałów. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z hydromasażem, to warto wziąć pod uwagę właśnie tę wannę. Jest ona wzmocniona włóknem szklanym, co zwiększa jej trwałość. Bardzo łatwo jest ją zamontować w każdej łazience. Wanna ma sześć dysz.

Cena wanny GAVINO – 2800 zł

Zobacz wannę GAVINO

Narożna przeszklona wanna z hydromasażem ETHRA

Jeśli lubisz szkło w łazience (nie każdy je lubi) to ten model może przypaść Ci do gustu. Jest to sporej wielkości wanna jednoosobowa z hydromasażem narożna. Wanna wyposażona jest w dotykowy panel sterowania, co ułatwia jej obsługę i świetnie sprawuje się w praktyce.

Cena wanny ETHRA — ok. 8000 zł

Zobacz wannę ETHRA

Wanna z hydromasażem Kalambo 914

To jest model zdecydowanie godny polecenia. Na żywo wygląda bardzo atrakcyjnie. Ma funkcję podgrzewania wody, która w jacuzzi jest niezwykle przydatna. Pamiętaj, że woda w jacuzzi szybko stygnie. Często ta funkcja nie działa poprawnie i, prawdę mówiąc, niewiele wnosi. Klienci często skarżą się, że powietrze, które ma ciepłe, wcale takie nie jest. W przypadku wanny Kalambo działa to rewelacyjnie.

Wanna posiada stelaż ze stali nierdzewnej.

Cena wanny Kalambo 914 – ok. 13000 zł

Zobacz wannę Kalambo 914

Wanna z hydromasażem jak uruchomić?

Sposób uruchomienia opcji hydromasażu zależy od danego modelu wanny. Pewne propozycje mają sterowanie elektroniczne, a inne pneumatyczne. Oczywiście, bardziej komfortowe jest sterowanie wanną przy pomocy pilota. Sterownik zlokalizowany jest praktycznie zawsze na obrzeżu wanny, dzięki czemu można w łatwy sposób wybrać pożądany program, dopasować temperaturę wody czy określić czas hydromasażu.

Sterowanie pneumatyczne jest tańszą opcją. Pompę włącza się ręcznie przy użyciu przycisku pneumatycznego. W wannach z hydromasażem znajduje się wiele różnych funkcji (czujnik poziomu wody, syfon przelewowy, odpływ push-to-open, technologia termostatyczna).

Ile waży wanna z hydromasażem?

Waga zależy od materiału wykonania. Wanny aluminiowe są o wiele lżejsze od tych stalowych. Wanna z hydromasażem może więc ważyć w przedziale od 30 kg do nawet ponad 100 kg.

Wanna z hydromasażem narożna czy prostokątna? Na co się zdecydować?

W ofercie producentów znajduje się wiele klasycznych modeli prostokątnych, jak i tych narożnych. Wanna narożna zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu. Jest ona polecana w szczególności do wnętrz, w których jest wiele skosów, ale także tych z ograniczonym metrażem.

Model prostokątny jest klasyczny i funkcjonalny. Taką wannę można umieścić tuż przy ścianie i mieć do niej świetny dostęp. Wybór kształtu wanny zależy przede wszystkim od specyfiku pomieszczenia i jego wielkości, nie da się więc jednoznacznie określić, który wybór będzie lepszy.

Czy wanna z hydromasażem może być zamontowana w każdej łazience?

Tak, jak najbardziej. Wanna z hydromasażem wbrew pozorom sprawdzi się w każdej łazience. Nie zależnie od jej wielkości, można dobrać odpowiedni rozmiar i kształt wanny, która wpasuje się w dane wnętrze. Producenci oferują zarówno duże wanny z hydromasażem do przestronnych miejsc, jak i niewielkie, które zmieszczą się nawet w małej łazience. Bogaty wybór kształtów pozwoli dobrać najlepsze rozwiązanie do danego pomieszczenia, nawet tego, które wydaje się problematyczne. Do wanny z hydromasażem nie trzeba mieć wcale pokoju kąpielowego.

Do małych łazienek polecane są wanny o długości 120 cm i szerokości 70 cm, a do tych większych wanny o długości do 200 cm i szerokości 100 cm.

W sklepach znaleźć można modele symetryczne i asymetryczne, prawe i lewe, co ułatwia dopasowanie do konkretnego miejsca w łazience.

Oczywiście w niektórych mieszkaniach łazienki są tak małe, że wanna się nie zmieści i można umieścić jedynie prysznic. Możesz wówczas rozważyć prysznic z biczami. Jeśli jednak nadal marzysz o wannie z hydromasażem, to rozważ opcję jacuzzi na tarasie. My jako miłośnicy wszelkiego SPA, mamy jacuzzi zarówno w łazience, jak i na tarasie. Wrażenia są całkiem odmienne. Jeśli dodatkowo urządzisz sobie taras w klimatyczny sposób, to zobaczysz, jak wspaniała to jest opcja relaksu.

Jeśli masz działkę, to polecamy także jacuzzi ogrodowe. To zupełnie inne doznania. Na rynku dostępne są rewelacyjne maszyny. Niestety ich ceny mogą skutecznie zniechęcić, choć znajdą się też nieco tańsze egzemplarze warte uwagi.

Czy w wannie z hydromasażem można się myć?

Tak, w wannie z hydromasażem można się myć tak samo, jak w zwykłej wannie. Co ważne, podczas kąpieli można korzystać ze zwykłych kosmetyków, szamponów i mydeł. Takie środki wcale nie zniszczą czy też nie zatkają kanałów, a tym samym nie doprowadzą do awarii systemów.

Regularne wykonywanie dezynfekcji wanny dobrze usuwa wszystkie reszki wody i środków myjących, a więc przeciwdziała ewentualnym usterkom. Posiadając wannę z hydromasażem, można więc zrezygnować z dodatkowego montażu kabiny prysznicowej. Taka wanna pozwala nie tylko na relaks, ale też można w niej wziąć zwykły prysznic, gdyż znajduje się w niej słuchawka prysznicowa. W łazience może więc znajdować się sama wanna z hydromasażem, która będzie uniwersalnym rozwiązaniem, świetnym też do małych łazienek.

Jak czyścić wannę z hydromasażem?

Czyszczenie wanny z hydromasażem jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Po kąpieli należy wannę przetrzeć, w taki sam sposób jak zwykły model. Warto jednak pamiętać, aby środki czyszczące nie zawierały w składzie alkoholu i amoniaku. Nie należy też sięgać po mleczka zawierające drobinki ścierne, gdyż mogą doprowadzić do powstania zarysowań. Wszelkie osady wapienne wystarczy usunąć miękką ściereczką, nasączoną octem, po czym spłukać wodą.

Konserwacja wanny z hydromasażem

Ważna jest także regularna konserwacja wanny, która polega na okresowo przeprowadzanej dezynfekcji. Taki zabieg należy wykonywać minimum raz w miesiącu. Jeśli z wanny korzysta się często, wówczas należy ją dezynfekować co 2 tygodnie. Dezynfekcję można wykonać ręcznie czy też w sposób automatyczny, przy pomocy specjalnych środków.

Jakie są minusy korzystania z wanny z hydromasażem?

Wanny z hydromasażem nie należą do najcichszych, gdyż pracująca pompa generuje znaczny hałas. Dla niektórych może być on trochę uciążliwy i nie pozwalać na pełny relaks. Należy też pamiętać, że wanna wymaga specjalnego traktowania. Musi być ona przede wszystkim regularnie dezynfekowana, co dla niektórych może również okazać się wadą. W tym wypadku najlepiej po prostu wybrać model z systemem automatycznego czyszczenia.

Wanna z hydromasażem nie sprawdza się też przy długich kąpielach, ponieważ temperatura wody wykorzystywanej w trakcie zabiegów rehabilitacyjnych i relaksacyjnych jest stosunkowo niska.


Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *