Ruska bania. Kompendium wiedzy

ruska bania

Prawdziwa ruska bania nie ma nic wspólnego z modnymi ostatnio okrągłymi saunami ogrodowymi. Ruska bania to zazwyczaj sporej wielkości, drewniany dom, który jest idealnym miejscem do wspólnego spędzania czasu z rodziną i bliskimi.

Co to jest ruska bania?

Ruska bania jest bardzo popularna w hotelach oraz gospodarstwach agroturystycznych. Wyglądem może przypominać drewniany domek lub beczkę. Zazwyczaj składa się z dwóch pomieszczeń: przebieralni oraz pomieszczenia z ławami, w których można spędzić miło czas.

W przebieralni można przygotować różne zioła i napary, które wypija się w czasie pobytu w saunie. Warto też dodać, że ruska bania powinna znajdować się blisko zbiornika z wodą lub basenu. Zaleca się po wyjściu sauny zanurzenie w zimnej wodzie dla ostudzenia temperatury. W ruskiej bani często wykonuje się także zabiegi chłostania witkami, by pobudzić krążenie.

rosyjska bania

Jak działa ruska bania? Zobacz, jaki ma wpływ na organizm 

Przebywając w ruskiej bani, możemy poprawić stan zdrowia oraz zahartować swój organizm. Wysoka temperatura pozwala usprawnić pracę układu odpornościowego. Gdy dodatkowo pocimy się w takiej temperaturze, to wydalamy wszelkie toksyny z organizmu. Warto też dodać, że skóra dzięki takim zabiegom jest jędrna i oczyszczona. Przebywanie w ruskiej bani także przyczynia się do spalania kalorii.

Można się także w niej dobrze zrelaksować i odprężyć. Jest to bardzo dobra metoda na uspokojenie się i wyciszenie po ciężkim dniu pracy. Ruska bania redukuje także zmęczenie. Dobrze jest korzystać z ruskiej bani przed snem, gdyż przebywanie w niej powinno pomóc w zasypianiu. Bardzo lubię korzystać z mojej bani wieczorem, bo to cudowne ukojenie nerwów i wspaniały relaks. Efekty są podobne jak w przypadku sauny domowej, ale klimat zupełnie inny.

Ruska bania jak rozpalić?

Warto wcześniej zaplanować, kiedy chcemy wziąć kąpiel w ruskiej bani. Dzięki temu będziemy mieć gotową i ciepłą. W zimę sauna ruska bania rozpala się dłużej dlatego, trzeba rozpalać saunę około 3-4 godziny przed seansem. W lecie można rozpalać na dwie godziny przed skorzystaniem. Należy także wcześniej przygotować drewno, którym będziemy rozpalać saunę. Do takiej sauny należy także używać suchego drewna.

Drewno trzeba wcześniej pociąć na drobne kawałki. Będzie się nam dzięki, temu łatwiej paliło. Podczas przygotowywania drewna do palenia można także od razu włożyć węża ogrodowego do bani i napełniać już wodą. W zależności od rozmiaru bani może to zająć trochę czasu.

Należy pamiętać, że poziom wody powinien być powyżej nawet 20 centymetrów od górnej krawędzi bani. Zabronione jest palenia sauny, gdy bania jest bez wody. Także nie można od razu opróżniać bani, dopóki piec jest rozgrzany. Są to rzeczy, których należy przestrzegać, by nasza bania długo nam służyła. Dobrze jest także cały czas utrzymywać ciepło.

ruska bania wewnątrz

Jak korzystać z ruskiej bani? 

By dobrze korzystać z ruskiej bani, należy do niej wejść przynajmniej po dwóch godzinach od zjedzenia lekkostrawnego posiłku. Warto także wstrzymać się od spożywania napojów, które mogą obciążać nasze nerki.

Gdy korzystamy z ruskiej bani, to należy oddychać tylko ustami, tym samym możemy mieć zakrytą głowę czapką. Kiedy chcemy korzystać z ruskiej bani prawidłowo, to musimy przebywać w niej przez 15 minut. Tyle powinien wynosić jeden seans. Po tym czasie trzeba zanurzyć się w zimnej wodzie, która najczęściej stoi w beczce obok. Można zamontować także specjalną balię ogrodową, która będzie stanowiła wspaniałe dopełnienie.

Nie można także wycierać się od razu ręcznikiem po wychłodzeniu. Zaleca się, by z takiego rodzaju sauny nie korzystały osoby poniżej szesnastego roku życia. Kobiety w ciąży także nie powinny do niej wchodzić ani osoby, które chorują na nadciśnienie, czy nowotwory.

Witki w saunie

Ile kosztuje ruska bania?

Ceny ruskiej bani są zależne przede wszystkim od tego, z jakiego drewna została wykonana oraz jej metraż. Ceny zaczynają się od około 10 tysięcy złotych, a dochodzą do 30 tysięcy złotych. Cena bani zależna jest oczywiście od jej rozmiarów. Ważne, aby korzystać z ofert firm, które specjalizują się w montowaniu tego typu saun. Będziemy mieć pewność, że nasza bania jest dobrej jakości a co najważniejsze, że jest bezpieczna.

Ruska bania gdzie kupić? 

Są różni producenci, którzy oferują wykonanie konkretnej ruskiej bani pod nasze potrzeby. Wiele firm ma swoje strony internetowe, w których polecają indywidualne rozmiary ruskiej bani, które będą nas interesowały. Można także znaleźć ogłoszenia na różnych mediach społecznościowych.

Alternatywą dla ruskiej bani są sauny z bali. Są one popularne szczególnie w górach.

Ruska bania świerkowa z piecem wewnętrznym

Jest to idealny wybór na spędzenie zimowych wieczorów. Taka bania wykonana jest z desek świerkowych. Bania świerkowa pomieści kilka osób jednocześnie, które będą miały komfort w przebywaniu w takiej bani.

Można do takiej bani dorobić schodki także ze świerka, by można było wygodnie i bezpiecznie z niej wychodzić i wchodzić. Warto także zamontować w takiej ruskiej bani ławeczki oraz płotek ochronny. Piec ochronny jest niewątpliwym plusem tego rodzaju sauny.

Ruska bania ile stopni? 

Przed skorzystaniem z takiej ruskiej bani należy wiedzieć, jaką powinna mieć temperaturę, byśmy mogli w niej bezpiecznie przebywać. Zaleca się by temperatura w ruskiej bani, wynosiła od 80 do 100 stopni Celsjusza.

Dodatkowo panuje w ruskiej bani bardzo duża wilgotność. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze rozpalenie sauny, byśmy mogli osiągnąć wymaganą temperaturę.

Czy można samemu zrobić ruską banię? 

Ruską banię można również zmontować samemu. Trzeba mieć tylko do tego odpowiednie materiały i narzędzia. Niewątpliwie będą nam potrzebne bloczki betonowe lub kostka brukowa. Również potrzebne nam będą materiały do ocieplenia. Do budowy ruskiej bani musimy mieć również najwyższej jakości drewno. Najlepszym gatunkiem jest świerk syberyjski, który jest odporny na różne czynniki atmosferyczne.

Należy także pamiętać, by naszą drewnianą ruską banię impregnować co jakichś czas, by była zabezpieczona przed szkodnikami oraz utratą kolorów.

Dach powinien być pokryty słomą i dranicami, a podłoga musi być drewniana. Warto też zadbać o to, by wiadra, które służą do polewania kamieni, także będą drewniane.

Ławki nie powinny zawierać żadnych elementów metalowych, przez co możemy uniknąć poparzeń. Przy budowie sauny nie można także zapomnieć o oświetleniu. Należy wybrać takie oświetlenie, które jest odporne na różne temperatury, szczególnie te minusowe. Przed rozpoczęciem budowy bani ruskiej należy wybrać docelowe miejsce. Znakomicie wyglądają one w ogrodzie.

Jeśli masz zdolności i wiedzę to możesz skorzystać z sauny ogrodowej do samodzielnego montażu. Na rynku raczej jednak nie są dostępne typowo ruskie banie, ale takie sauny też są niezłym wyborem.

Ruska bania to przyjemność, z której warto, jest korzystać. Gdy mamy tylko możliwość, to dobrze jest zrobić ją także u siebie w ogrodzie dzięki, czemu będziemy mogli z niej korzystać, kiedy tylko najdzie nas ochota. Natomiast, gdy wyjeżdżamy w góry, to warto znaleźć taki hotel lub agroturystykę, w którym to miejscu możemy skorzystać z takiej ruskiej bani przez co, po całym dniu aktywności wypoczniemy w ruskiej bani. Najczęściej także w hotelach ruskie banie rozpalają już wcześniej pracownicy, przez co już sami nie musimy się martwić jej rozpalaniem. Dodatkowo także będziemy mieć przygotowane już szlafroki oraz klapki, które można założyć po skorzystaniu z ruskiej bani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *