Sauna ogrodowa. Bania ogrodowa.

Sauna ogrodowa - bania

Regularne korzystanie z sauny odpręża, relaksuje, wpływa pozytywnie na drogi oddechowe oraz układ krwionośny. Czy prywatna sauna to wciąż niedostępny luksus? Jakie modele oferują dziś producenci saun? Na co lepiej postawić — saunę domową czy ogrodową? Sprawdźmy!

Sauna ogrodowa — ile kosztuje?

Dotychczas głównymi przeszkodami w posiadaniu prywatnej sauny były jej cena, metraż domu, a także jego niedostosowanie do aranżacji pokoju saunowego. Coraz szersza oferta producentów saun ogrodowych rozwiązuje wszystkie te problemy. Własną, gotową do użytku saunę można kupić już za kilka tysięcy złotych, chociaż oczywiście dostępne są też wielokrotnie droższe modele. 

Na cenę sauny wpływają przede wszystkim jej rozmiar, rodzaj wykorzystanych materiałów, a także dodatkowe wyposażenie. Klienci podczas składania zamówienia mogą wybrać gatunek drewna konstrukcyjnego, rodzaj stosowanego pieca (tradycyjny lub elektryczny), kształt obiektu, a nawet kolor ścian czy pokrycia dachowego, tak aby dopasować saunę do swojego gustu oraz ogrodowej aranżacji. Niektórzy producenci oferują modele wyposażone w wodoodporny system nagłośniania i oświetlenia, zapewniającego relaks wśród nastrojowego blasku przy dźwiękach kojącej muzyki. 

Ceny saun ogrodowych wahają się więc od 4000 do nawet 150 000 zł. Cena sauny dwuosobowej wynosi od 4000 do 7000 zł. Z kolei te przeznaczone dla 6 osób kosztują od 35 000 do 40 000 zł. Ceny saun ogrodowych rządzą się podobnymi prawami jak w przypadku saun domowych.

Sauny w kształcie beczki kosztują od 10 000 do 12 000 zł. Natomiast w kształcie domku – od 30 000 do 40 000 zł.

Cena elektrycznego pieca do sauny oscyluje w granicach 1000-2000 zł. Za mocniejszy piec zapłacisz nawet 6000 zł. Drzwi szklane bądź drewniane będą Cię kosztować ok. 500 zł, a siedziska – 2000-3000 zł w zależności od tego, z jakiego materiału zostaną wykonane.

Sam montaż sauny ogrodowej wynosi najczęściej 30% wartości całej sauny. Warto postawić na pomoc specjalisty, ponieważ pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych komplikacji podczas budowy sauny. Jeśli jednak czujesz się na siłach i wiesz, że sprostasz takiemu przedsięwzięciu, możesz skorzystać z oferty saun ogrodowych do samodzielnego montażu. Niemniej jednak i tak przy podpinaniu elektrycznego pieca do instalacji będziesz musiał skorzystać z pomocy fachowca posiadającego odpowiednie uprawnienia.

sauna bania beczka.jpg
Sauny beczki są bardzo popularne w górach

Jakie są rodzaje saun ogrodowych?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów saun, które różnią się od siebie m.in. zastosowanymi technologiami, czy materiałami wykonania. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze z nich:

 • sauny suche (szwedzkie, bądź fińskie) – wilgotność powietrza w takich saunach utrzymuje się na poziomie 10%, należą do najbardziej ekonomicznych pod względem użytkowania;
 • sauny parowe – użytkownicy mogą w nich zażywać kąpieli, które są gorące, a także parowe;
 • sauny solne – są pewną modyfikacją sauny suchej. Polewa się w nich kamienie solne. Korzystanie z tego typu saun zaleca się osobom zmagającym się ze schorzeniami gardła, oskrzeli, czy krtani. Wdychane mikroelementy pozwalają m.in. na rozrzedzenie śluzu w drogach oddechowych.
 • sauny na podczerwień – zastosowane w nich elektryczne promienniki nie potrzebują do podniesienia temperatury powietrza. Dzięki temu ciało jest ogrzewane bezpośrednio, a uzyskanie odpowiedniej temperatury nie trwa długo. Sauny tego typu polecane są osobom, które nie tolerują wysokich temperatur. Ta w saunie na podczerwień nie przekracza 60 stopni Celsjusza.
 • Sauny z bali – drewniane domki, podobne do domków góralskich.
 • Ruskie banie – kultowe duże sauny wiążące się z różnymi tradycyjnym rytuałami.

Tradycyjnymi saunami są te w kształcie kabiny, bądź domków ogrodowych. Do bardziej nowoczesnych należą te przypominające beczki lub kostki. 

Przy wyborze sauny do ogrodu warto kierować się nie tylko jej właściwościami, ale i podobnym stylem do tego panującego w ogrodzie.

Wyróżnia się także różne kształty saun ogrodowych:

domki – przypominające niewielką altankę, przeznaczone do jednoczesnego korzystania przez większą ilość osób. Podzielone są często na poszczególne pomieszczenia — przedsionek z przebieralnią, miejsce z prysznicem oraz serce sauny z piętrowymi ławami i piecem. 

beczki obecnie coraz większą popularność. Z łatwością można je ustawić nawet w niewielkim ogrodzie. Często posiadają rustykalny charakter i kojarzą się z wypoczynkiem w górskim kurorcie.

sauny ogrodowe
Sauny ogrodowe mają różne kształty

Bania ogrodowa — sauna beczka — szczegółowy opis

Sauna w kształcie beczki generuje mniejsze straty grzewcze, a także posiada lepszą cyrkulację ciepła. Dzięki okrągłemu kształtowi sauny, czas jej nagrzewania jest znacznie krótszy niż w przypadku, chociażby saun fińskich. Dzięki temu użytkownicy mogą szybciej uzyskać odpowiednią temperaturę wewnątrz sauny, a co za tym idzie – szybciej się zrelaksować. Szybsze nagrzewanie zapewnia niższy koszt eksploatacji. Saunę beczkową najczęściej ogrzewa się za pomocą pieca zasilanego drewnem, bądź elektrycznego. Dzięki opalanemu drewnu, ogrzanie sauny nie zajmie więcej niż 30 minut. W tak krótkim czasie, temperatura wewnątrz sauny może wynieść nawet 60-70 stopni Celsjusza. Używając pieca elektrycznego, nagrzanie sauny również nie trwa długo – zajmuje to od 30 do 60 minut.

Wybranie sauny beczki, która posiada drewnianą konstrukcję z pewnością, nada Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego wyglądu. 

Ponadto będziesz posiadać na własnym podwórku prywatne spa, z którego możesz skorzystać w każdej chwili. 

Sauna beczkowa poprawi Twoje samopoczucie, oczyści organizm z toksyn, a także przyspieszy krążenie krwi.

Ruska bania — szczególny rodzaj sauny ogrodowej

Tradycja związana z ruską banią przywędrowała do nas z dalekiej Syberii. Pobyt w niej to często cały rytuał, którego poszczególne etapy mają ogromne znaczenie. Stąd też wynika specyficzna budowa bani.

Początek ceremonii to czas w specjalnym przedsionku — oczekując na rozpalenie pieca, pije się ziołowe napary z miodem oraz stopniowo wycisza przed zabiegiem. W pomieszczeniu tym może znajdować się prysznic — używany do zmoczenia ciała przed seansem albo schłodzenia po. 

Główna część rytuału odbywa się w sercu bani, gdzie znajdują się ławy do siedzenia lub leżenia oraz piec — tradycyjnie opalany drewnem albo prostszy w obsłudze — elektryczny. Gdy ciepło pieca ogrzeje umieszczone w jego pobliżu kamienie, rozpoczyna się polewanie ich wodą, aby wytworzyć parę. Istotną częścią zabiegu jest chłostanie ciała witkami brzozy lub jałowca, co pobudza krążenie, stymuluje oczyszczanie organizmu oraz pomaga się zrelaksować pod wpływem zapachu uwalnianych z gałązek olejków eterycznych. Dopełnieniem rytuału jest schłodzenie ciała pod prysznicem albo tradycyjnie — w bali z zimną wodą na zewnątrz.

Zalety posiadania sauny ogrodowej nad sauną w domu

Sauna ogrodowa jest korzystniejszym wyborem niż sauna w domu, ponieważ jej rozmiar nie jest ograniczony metrażem pomieszczenia, w którym ma zostać umieszczona. Budując ją na podwórku, masz więc nieograniczoną ilość miejsca. Ponadto budowa sauny w domu wymaga dokładnego zaplanowania, gdzie sauna ma się znajdować, co może wiązać się z dodatkowym przemeblowaniem w domu.  

Do zalet sauny ogrodowej należą:

 1. Odprężenie
  Relaks, jaki gwarantuje sauna, jest najczęstszym powodem, dla którego użytkownicy chcą z niej korzystać. Z pewnością przyda Ci się odprężenie po długim tygodniu pracy, czy nauki. Ponadto do swojej prywatnej sauny możesz zaprosić rodzinę, czy przyjaciół, z którymi miło spędzisz czas.
 2. Usuwanie toksyn
  Dzięki saunie pozbędziesz się toksyn, które są szkodliwe dla Twojego organizmu. Gdyby nie korzystanie z sauny, ich usunięcie byłoby znacznie bardziej skomplikowane.
 3. Poprawienie jakość snu
  Jeśli masz kłopoty z zasypianiem, koniecznie skorzystaj z sauny. Wizyta w niej z pewnością Cię zrelaksuje i uspokoi, co przełoży się na lepszy sen. Wiele osób, które wychodzą z sauny, odczuwają zmęczenie, które z kolei sprawia, że nie mają kłopotów z zasypianiem.
 4. Regeneracja po treningu
  Jeśli na co dzień intensywnie ćwiczysz, powinieneś korzystać z sauny, która rozluźnia mięśnie całego ciała. Dzięki wizycie w saunie Twoje mięśnie będą mieć możliwość regeneracji. Ponadto unikniesz bólu, bądź skurczów związanych z treningiem.
 5. Spalanie kalorii
  Przebywanie w wysokiej temperaturze sprawia, że zaczynamy się pocić. Wtedy nasz organizm nie tylko usuwa toksyny, ale i podwyższa tętno, co z kolei prowadzi do spalania kalorii. Korzystanie z sauny ma więc podobne właściwości do ćwiczeń fizycznych, ponieważ poprawia wygląd sylwetki.
 6. Oczyszczenie skóry
  Wizyta w saunie z pewnością poprawi koloryt Twojej skóry. Para otwiera pory, co pozwala na usunięcie bakterii oraz martwych komórek naskórka. Dzięki temu Twoja skóra odmłodzi się i rozpromieni.
 7. Poprawienie kondycji włosów
  Para wpływa korzystnie na włosy, które stają się odżywione oraz błyszczące. Jeśli chcesz utrzymać taki efekt przez dłuższy czas, możesz uzupełnić wizytę w saunie zimnym prysznicem, który zamknie pory na skórze głowy i sprawi, że Twoje włosy będą wyglądać efektownie.
sauna bania ogrodowa
Najpopularniejszy model saun ogrodowych

Sauna ogrodowa plus balia ogrodowa — zestaw idealny

Świetnym uzupełnieniem sauny ogrodowej będzie zakup bali ogrodowej (zwanej również ruską banią). 

Na rynku dostępne są balie dla dwóch osób, jak i dla większej grupy, co pozwala na miłe spędzanie czasu z rodziną, czy przyjaciółmi. Latem, kiedy jest ciepło, możesz zażywać chłodnych kąpieli, a zimą – wzmacniać swoją odporność i hartować organizm.

Do beczki nalewa się wody, która zostaje podgrzewana do temperatury przyjemnej dla ciała. Gorąca kąpiel z pewnością poprawi Twoje samopoczucie i Cię zrelaksuje. 

Jej działanie można porównać do term w Tatrach, z tym wyjątkiem, że balia na własnym podwórku jest bardziej kameralna. Ciekawostką jest, że to w Skandynawii rozpoczęto korzystanie z balii tego typu.

Coraz częściej spragnieni relaksu urlopowicze poszukują obiektów z prywatnym ogrodowym SPA — seans w saunie lub balii z gorącą wodą to idealne dopełnienie szaleństwa na stoku, a także atrakcyjna perspektywa spędzenia sylwestrowej nocy. Tego typu zestaw można zafundować sobie również we własnym ogrodzie. Sauna beczka i pasująca do niej stylem balia to doskonały komplet do ogrodu. Drewniana wanna nie tylko pozwoli dopełnić rytuału ruskiej bani, ale też daje możliwość zażycia przyjemnej kąpieli pod gwiazdami lub odprężającego wypoczynku w jacuzzi — wystarczy jedynie wybrać odpowiedni model i cieszyć się w przydomowym zaciszu urokami prawdziwego SPA. 

Regularne seanse w saunie to świetny sposób na poprawę odporności organizmu, usprawnienie pracy serca, oczyszczanie organizmu z toksyn, a także doskonała okazja do przyjemnego spędzenia czasu z rodziną i przyjaciółmi. Stylowy duet – sauna plus balia to idealny zestaw do ogrodu, zapewniający relaks o każdej porze roku.

Sauna ogrodowa – luksusowe SPA w zaciszu własnego ogrodu

W ostatnich latach popularność tradycyjnych, prozdrowotnych aktywności lawinowo rośnie. Morsowanie i saunowanie zdobywają coraz szersze grono wiernych zwolenników. Kąpiel w lodowatej wodzie wymaga nieco zachodu i samozaparcia, ale seans w saunie to czysta przyjemność.

Kilka słów o tradycji saunowania

Te uzdrawiające, oczyszczające i głęboko odprężające seanse praktykowane były już przez starożytnych Rzymian. Regenerujące pobyty w łaźniach zwano kąpielami zarówno dla ciała, jak i ducha, ponieważ pozwalały dbać o higienę, a przy tym przynosiły ukojenie nerwom i przyjemnie rozluźniały.

Współczesna moda na saunowanie przybyła do nas z północy, gdzie uczęszczanie do sauny ma znaczenie nie tylko prozdrowotne, ale pełni też ważną rolę społeczną. Finowie, mieszkańcy dalekiej Syberii oraz krajów bałtyckich, rytuały saunowe traktują nie tylko jako codzienne zabiegi pielęgnacyjne, lecz również okazję do spotkań towarzyskich, a nawet … rozmów biznesowych.

Sauna ogrodowa czy domowa – która lepsza?

Zdecydowanie łatwiej jest postawić saunę w ogrodzie – bez konieczności posiadania specjalnie przystosowanego do tego celu pomieszczenia, ograniczania się do modeli ogrzewanych promieniowaniem podczerwonym (tzw. sauny infrared) czy też skomplikowanych przeróbek, umożliwiających instalację pieca. 

Postawienie sauny ogrodowej zajmuje tylko kilka godzin. Gotowy obiekt przywożony jest od producenta, umieszczany we wskazanym miejscu i instalowany przez specjalistów. Nawet na niewielkiej posesji z powodzeniem można wygospodarować miejsce na kompaktowy model w kształcie beczki. Na większych działkach warto zaaranżować prawdziwą strefę relaksu na świeżym powietrzu, ustawiając w pobliżu sauny również balię, leżaki i pozostałą, służącą wypoczynkowi infrastrukturę.

Pobyt w ogrodowej saunie to stale zmieniające się otoczenie. Przemijające pory roku oferują nowe widoki, atrakcyjne zwłaszcza zimą, gdy wszystko wokół pokryte jest puszystą warstwą śniegu. Modele z dużym oknem pozwalają podczas seansu kontemplować piękno znajdującej się tuż obok przyrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *